Co się dzieje w sprawie referendum? O czym pisze „Linia Otwocka”?

Przewodniczący Rady Gminy Celestynów dziś wysyła pisemne odpowiedzi do Wojewody Mazowieckiego w sprawie postępowania nadzorczego w sprawie uchwały o referendum gminnym. W przypadku gminy Celestynów, pomimo podjetych przez wójta działań o unieważnienie uchwały (pismo do wojewody) – stawianie tezy, iż „referendum nie będzie” jest przedwczesne i mylne! Nic w tej sprawie nie jest przesądzone, a wojewoda bada jedynie, czy tryb podjęcia uchwały był zgodny z prawm.

Artykuł w 38 numerze „Linii Otwockiej” z dn. 17-23 września autorstwa pana Andrzeja Kamińskiego informuje o tym, że: 

 1. w Celestynowie zawiązała się opozycja przeciw wójtowi
 2. zaczęto przygotowywać się do wyborów referendalnych
 3. wójt zarzucił we wniosku, iż uchwała nie zawierała – źródła finansowania oraz terminu referendum
 4. wójt szacuje koszt wyborów na 25 tyś. zł
 5. wójt wskazał potencjalnych kandydatów na zajmowane przez niego stanowisko
 6. radni robią wójtowi na złość odrzucając darowiznę 15 tyś. zł na budowę świetlicy w Jatnem
 7. wojewoda pyta czy rada w głosowaniu spełniła wymogi ustalone w art. 28a ust. 4 i 5 Ust. o samorządzie?
 8. wojewoda pyta czy rada podjęła uchwałę bezwzględną większością głosów?
 9. wojewoda daje 7 dni o nadesłanie odpowiedzi i protokołu z sesji.

Z naszych informacji wynika, że:

 1. pomysł opozycji jest zwykłym wymysłem obecnego wójta, rada nie udzieliła absolutorium za rok budżetowy a konsekwencją (automatyczną) jest podjęta uchwała w sprawie referendum gminnego o odwołanie wójta.
 2. wójt jak nigdy do tej pory bierze udział w zebraniach sołeckich, kreując bezsens referendum i oskarżając radnych o jego  ewentualne koszty; do swoich wypowiedzi dołącza obietnice wyborcze (np. asfalt w Ostrowie) co wyraźnie wskazuje w ocenie radnych kto tak naprawdę rozpoczął kampanię przed werdyktem wojewody; mieszkańcy informują nas również o osobistych odwiedzinach ich domostw przez wójta
 3. samorządowiec na szczeblu wójta powinien wiedzieć, że źródło finansowania referendum wskazuje ustawa.
 4. różnie to bywa w różnych miejscowościach, poprosimy radnych aby otrzymali takie szacunki na piśmie ale dopiero po wyznaczeniu ewentualnej daty referendum przez komisarza wyborczego; przypominamy, że np. na ławki w parku referat inwestycji zamierzał wydać 15 tyś. zł zamiast na rozbudowę szkoły podstawowej  (inne przykłady bezsensownych wydatków jak bardzo droga koncepcja oczyszczalni ścieków (kilkadziesiąt tyś. zł) – nie dająca żadnych odpowiedzi oraz kosztowny rów na ul. Podgórnej i Zwycięzców w Celestynowie – zamiast 8 tyś. zł wydatkowano 38 tyś. zł)
 5. w artykule, wymienieni radni mieli możliwość odniesienia się do „rozpoczętej anty kampanii” przez wójta Stefana Traczyka
 6. w ramach kampanii wyborczej (referendalnej), którą rozpoczął wójt, podobnie jak sejmowe „in vitro” pojawia się temat zastępczy świetlicy w Jatnem; otóż radni zgodzili się z propozycją Zbigniewa Konefała o budowie świetlicy w Jatnem; radni przedstawili także drogę postępowania w sprawie przyjęcia i spożytkowania darowizny; radni wyrazili chęć rozmowy o świetlicy w ramach budżetu na 2013 rok; wypowiedź wójta mija się zatem się z prawdą; przypomnimy również radnym o podjętych przez poprzednie kadencje rady uchwałach o spożytkowaniu ponad 200 tyś. zł na dofinansowanie rozwoju obszarów wiejskich z celem budowy świetlicy dla wsi: Ostrów, Ostrowik i Jatne
 7. 8.  9.  Na te pytania odpowiada przewodniczący rady w piśmie do wojewody, ale kto był na sesji ten zna odpowiedzi i wie, że racja jest po stronie rady.

Na marginesie, ciekawe  jak zachowają się przedstawiciele wspomnianych mediów, kiedy okaże się, że drukują niczym nie poparte „złote myśli” wójta, pomijając fakt, że autor tekstu był obecny na sesji i samodzielnie mógł zweryfikować słuszność jego twierdzeń?

Reklamy

Dodaj swój komentarz. Podanie swoich danych jest dobrowolne. Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s