Przesłanie referendalne

Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami, lecz czyni więcej, niż przyrzekł
Konfucjusz

W czasie kampanii referendalnej staraliśmy się i nadal staramy, na bieżąco informować Was o tym co dzieje się w celestynowskim samorządzie oraz, w miarę możliwości, przekazywać posiadaną wiedzę w temacie niedociągnięć, niekompetencji i wszelkich zawirowań z jakimi mamy do czynienia pod egidą rządów wójta Stefana Traczyka. Staraliśmy się, aby ta informacja była przede wszystkim rzetelna i wyważona. Starając się postępować zgodnie z maksymą, że doświadczenie życiowe daje większą radość tylko wtedy, gdy możemy przekazać je innym – dumą napawa nas, jako współautorów publikacji, fakt, że blog notował ponad tysiąc odsłon dziennie, co świadczy z jednej strony o dużym zainteresowaniu czytelników, a z drugiej zaś o tym, że praca przez nas wykonana, nie poszła na marne.

Trwającą jeszcze kampanię referendalną można skomentować jednym zdaniem – fajnie jest słuchać kłamstw, kiedy zna się prawdę. Pamiętajmy jednak, że kłamstwo zdąży obiegnąć pół świata zanim prawda założy buty. Dokładnie tak było w naszym przypadku. Obalenie mitów, oszczerstw i kalumnii, które notorycznie i bez żadnych skrupułów wprowadzały opinię publiczną w błąd, którymi manipulowano dla własnych potrzeb, które roztaczały czarne wizje i najgorsze scenariusze, siejąc przy każdej nadarzającej się okazji wszelkiego rodzaju ferment – uznajemy za sukces. Sukces tym większy, ponieważ osiągnięty dzięki  szczerości, prawdzie i dzięki Wam – mieszkańcom, Waszym listom i informacjom.

Kto trzęsie drzewem prawdy, temu padają na głowę obelgi i nienawiść Konfucjusz

Niestety, raz na jakiś czas w naszym życiu pojawiają się ludzie, po których sprzątamy latami. Dokonując w dniu referendum słusznych wyborów oraz podejmując jedynie słuszne i przemyślane decyzje możemy sprawić, że już w niedalekiej przyszłości w naszej gminie zapanuje ład i porządek.

Nadchodzi bowiem czas, aby zdobytą wiedzę spożytkować w należyty sposób. Już 24 lutego przyjdzie nam, nie tylko ocenić, ale i zapłacić wójtowi za jego rządy. Ktoś mądry powiedział, że wdzięczność jest najpiękniejszą walutą świata. Czymże jest jednak wdzięczność w obliczu postawy prezentowanej przez wójta? Czy zarządzana przez niego gmina spełnia nasze oczekiwania? Bezpieczeństwo, ochrona zdrowia, edukacja – są to dziedziny, w których rolę nadrzędną odgrywa właśnie wójt. To on jest przełożonym dyrektorów gminnych placówek oświatowych, to również on jest przełożonym dyrektorów: Ośrodka Zdrowia  oraz Gospodarki Komunalnej.
Wdzięczność… Czy jesteśmy zatem, aż tak wdzięczni, żeby w tym, tak ważnym dla naszej przyszłości dniu, pozostać w domu? Podejmując decyzję o tym, czy wziąć udział
w referendum, zastanówmy się przez chwilę nad celestynowską edukacją.
Pomyślmy o funkcjonowaniu naszych przedszkoli i szkół, pomyślmy o funkcjonowaniu celestynowskiej służby zdrowia… Zastanówmy się również nad jakością usług, świadczonych przez tutejszą Gospodarkę Komunalną…

Wiele osób mówi, że za rok będą wybory. Co cztery lata stawiamy krzyżyk, który potem musimy nosić. Czekanie, to w dniu dzisiejszym popieranie stagnacji, to wyrażanie zgody
na inwestycyjny impas, to bierne przyzwolenie na obniżanie standardów naszego życia,
a przede wszystkim, to zgoda na marnotrawienie naszych pieniędzy. Inwestycje gminne… To brzmi dumnie, ale w Celestynowie one są jedynie chyba tylko na papierze. Należałoby wręcz powiedzieć – nie pytaj co wójt może zrobić dla ciebie – zapytaj czy mógłby tego nie robić?

Pamiętajmy, że niewykorzystane szanse bolą znacznie bardziej niż popełnione błędy.

Dlatego też nie pozwólmy sobie na bycie obojętnymi w tak ważnym dniu. Taka szansa pojawiła się w momencie podjęcia prze Radę Gminy Celestynów uchwały w sprawie referendum. Było to dziewięciu odważnych ludzi, członków naszej społeczności, którzy głosowali za jej podjęciem, którzy dotknęli problemu i poznali go od wewnątrz, którzy dzięki zdobytej wiedzy przeciwstawili się wyświechtanym frazesom wójta i nie przeszli obojętnie obok problemów, które są przez niego bagatelizowane. To oni powiedzieli – dość!  Dość bezcelowym wydatkom, dość niegospodarności i dość nierzetelnemu wydawaniu publicznych pieniędzy!

Brakiem odwagi jest wiedzieć co prawe, lecz tego nie czynić
Konfucjusz

Mając świadomość, że opinia o drugim człowieku powinna być wynikiem dialogu z nim samym, a nie z kimś innym – zwracamy się do wszystkich tych osób, którzy podczas kampanii referendalnej mieli okazję osobiście spotkać się z wójtem, którzy byli przez niego wręcz namawiani do określonych zachowań w dniu referendum. Udział w referendum gminnym powinien być Waszym wyborem, wolnym i nieprzymuszonym, a mieć wybór –
to mieć przywilej. Przywilej, dzięki któremu to Wy zdecydujecie, w jakich realiach będzie funkcjonować nasza gmina przez najbliższe, prawie dwa lata. Dla osób niezdecydowanych, których przecież z całą pewnością nie brakuje, mamy również przesłanie – nie należy robić priorytetu z kogoś, kto ma Nas tylko za opcję. Rezygnując z własnych przywilejów, ulegając namowom czy szantażowi stajemy się narzędziami w walce o…. Właśnie – o co?

Prawdziwą sprawiedliwością jest przeżyć to, co się uczyniło innym
Arystoteles

Miejmy nadzieję, że sprawiedliwości stanie się zadość. Sam fakt, że doszło do wyznaczenia daty referendum już można uznać za zwycięstwo.

Szanowni Państwo. Referendum się odbędzie i z pewnością jeszcze przez długi czas będziemy o nim mówić, analizować jego wyniki, a jego skutki będą odczuwalne i zauważalne w wielu aspektach działalności gminy. Jednakże po referendum wszyscy znajdziemy się  w nowej rzeczywistości. Jakiej? Zależy to tylko od nas, ponieważ to na naszych oczach –  tu i teraz, oraz dzięki naszym decyzjom tworzy się najnowsza historia Celestynowa.

Dlatego ważne jest nie to, co możemy zrobić, lecz to, co zrobić musimy. Musimy w dniu 24 lutego zadecydować o naszej przyszłości.

Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła,
natomiast trzęsą się portki pętakom
Konstanty Ildefons Gałczyński

Reklamy

Dodaj swój komentarz. Podanie swoich danych jest dobrowolne. Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s