Zamieszanie z przedszkolakami Reguta i Celestynowa… oraz słynne 6% oszczędności. O co chodzi? Co na to Nauczycielskie Związki Zawodowe?

13 marca odbyło się posiedzenie łączonych Komisji Finansów i Oświaty
z przedstawicielami nauczycielskich Związków Zawodowych w sprawie projektu uchwały, przygotowanego przez Urząd Gminy w celu obniżenia dodatków motywacyjnych
dla gminnych nauczycieli. Na spotkaniu nie obyło się również bez emocji w sprawie urzędniczej propozycji braku naboru dzieci do punktu przedszkolnego w Regucie
już jesienią 2013.

Przypomnijmy. Radni z uwagi na brak opinii Związków Zawodowych zablokowali cięcia budżetowe w wysokości dodatków motywacyjnych dla nauczycieli .
Projekt uchwały, przygotowany przez gminnych urzędników został z tego powodu zdjęty z porządku obrad ostatniej Sesji Rady. Wyznaczono datę konsultacji ze Związkami Zawodowymi na 13 marca. Na wczorajszym spotkaniu Radni wspólnie z przybyłymi gośćmi zaopiniowali projekt obniżki NEGATYWNIE.
Uchwała zatem najprawdopodobniej będzie w obecnej formie niepodjęta przez Radę Gminy na najbliższej sesji. Argumenty finansowe urzędników nie przekonały zebranych.
Ich zdaniem można oszczędzać nie koniecznie uszczuplając wynagrodzenia i etaty.

Kierownik Zakładu Obsługi Szkół pani Olga Wileńska, motywowała propozycję obniżek dodatków nauczycielskich – koniecznością 6% oszczędności budżetowych wprowadzonych przez radnych na rok 2013. Z tego samego powodu kierowniczka ZOSZ informowała tuż po referendum o propozycji przeniesienia dzieci przedszkolnych
z Reguta do celestynowskiego przedszkola.
Wiadomość ta wywołała burzę wśród mieszkańców Celestynowa.
Rozbudowa ich przedszkola miała być realizowana na ok. 125 – cioro dzieci ze względu
na wiek obecnego budynku i stan jego zagrzybienia.
Natomiast 13 marca dowiedziano się, że zagrzybienia przedszkola przy ul.Szkolnej
już nie ma a powiększenie izb lekcyjnych wystarczy na 25-cioro dzieci – właśnie dla tych, przeniesionych z Reguta. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Co usłyszeli na wczorajszej komisji radni i zaproszeni mieszkańcy Reguta?

Na wczorajszym spotkaniu od dyrekcji celestynowskiego przedszkola usłyszano,
że warunki bytowe dzieci w starych murach nie obligują już do koniecznej rozbudowy
i przeprowadzki dzieci do nowych pomieszczeń. Czyli grzyb i zawilgocenie zniknęły?
Na komisji sekretarz gminy (D.Kołodziejczyk) zajął stanowisko, które zebrani ocenili
jako wycofywanie się rakiem z wcześniejszych decyzji. Odniesiono wrażenie, iż pani kierownik Wileńska wyszła z propozycją dzieci przedszkolnych z Reguta trochę przed wójtowy szereg. Dyrektorzy placówek oświatowych (oprócz szkoły i przedszkola w Starej Wsi) ocenili oszczędny budżet Rady w trudnych finansowo czasach, jako sytuację
do zaakceptowania. Ugruntowało ich w tym przekonaniu stanowisko radnych, iż budżet w trakcie roku jest „płynny” i możliwe są przesunięcia środków w trakcie roku. Tam gdzie faktycznie zabraknie pieniędzy – Rada będzie starała się pomóc przesuwając niewydatkowane środki. Jednak z inwestycyjnych fajerwerków trzeba zrezygnować.
Rada wyznaczyła priorytety w oświacie na rok 2013, nakazując dopasowanie budżetów jednostek organizacyjnych panu wójtowi, który wcześniej przedstawił plan wydatków
wg Rady – nie do przyjęcia. Budżet wg radnych był nierealny.

Radni w trakcie dyskusji o oszczędnościach nie pozostawili na urzędnikach suchej nitki. kierowniczka Zakładu Obsługi Szkół oraz sekretarz gminy, nie byli wstanie przedstawić innych propozycji oszczędności niż likwidacja punktu przedszkolnego w Regucie
lub cięcia dodatków motywacyjnych. Jakie będą kolejne propozycje? Czas pokaże.
Na dziś mamy stanowcze „NIE!” ze strony naszych radnych (przynajmniej ze strony większości z nich).

Zwróćmy jeszcze uwagę na jeden fakt. Na spotkaniu z mieszkańcami Reguta, radnymi, przedstawicielami Związków Zawodowych, z nauczycielami i urzędnikami nie było pana wójta Stefana Traczyka. Podobno tego dnia przebywał na zwolnieniu lekarskim (informacja niepotwierdzona).* Jednak około godziny 15:00 pan wójt widziany był przy wejściu do Urzędu Gminy przez jednego z radnych. Wniosek do wyciągnięcia jak zwykle pozostawiamy Państwu. Nam nasuwa się taki:
Wójt po referendum rzuca Regutowi i nauczycielom propozycję niepokojących oszczędności. Co rykoszetem bije w celestynowskie przedszkole. Jednocześnie poświęca on swojego urzędnika (O.Wileńską) mieszkańcom i radnym na pożarcie.
To kierowniczka ZOSZ przedstawia projekty i propozycje mieszkańcom, rodzicom, radnym i nauczycielom.
Wójt, nie po raz pierwszy gdy już zrobi się wokół tematu burza, nie potwierdza propozycji. On niczego przecież osobiście nie przedstawił i nie podpisał. Skąd znamy ten standard? Wójt nawet nie spotkał się i nie omówił tematu na komisji… A może w ogóle
o niczym nie wie (taki żart)? Drodzy urzędnicy. Oczywiście wójt ma do realizacji zadań swoich podwładnych. Natomiast proście może o… polecenia służbowe na piśmie
lub w wiadomościach e-mail? Oszczędzi Wam to być może wiele niekomfortowych sytuacji, kiedy trzeba się tłumaczyć z podjętych decyzji, niekoniecznie Waszego autorstwa? Zapraszamy do dyskusji pod wpisem. Prosimy o komentarze.

* ciężko trafić za wójtem, podobno miał być a nie był… na L4

Reklamy

3 myśli w temacie “Zamieszanie z przedszkolakami Reguta i Celestynowa… oraz słynne 6% oszczędności. O co chodzi? Co na to Nauczycielskie Związki Zawodowe?

  1. Mieszkaniec pisze:

    Jeśli jakiś radny widział Wójta na schodach Urzędu w dniu w którym przebywał na L4 to za przeproszeniem – „do cholery” – to radny jako pierwszy powinien to zgłosić do ZUS-u.

  2. Pietrek pisze:

    A może w końcu napisać to takiej fajnej instytucji jak ZUS: Uprzejmie donoszę, aczkolwiek się brzydzę, że niejaki Traczyk Stefan już kilkukrotnie był na jednodniowym zwolnieniu lekarskim. Sprawa wydaje się być podejrzana.
    Podpisano: Anonim
    Mówią, że kto mieczem wojuje…

Dodaj swój komentarz. Podanie swoich danych jest dobrowolne. Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s