W Szkole w Ostrowie gorąco jak w piecu

Z informacji od naszych Radnych:

Na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w dniu 3.06.2013 radny Zbigniew Konefał złożył wniosek dotyczący kontroli pieca grzewczego w Szkole Podstawowej
w Ostrowie. O co chodzi? Zdaniem radnego piec stwarza zagrożenie dla zdrowia dzieci
i pracowników szkoły. Radny przedstawił negatywną ekspertyzę techniczną na temat pracy urządzenia grzewczego, zamówioną na zlecenie, jak się wyraził: „jednego
z lokatorów (pedagogów szkoły)”. Na pytania pozostałych członków Rady, przedstawiciele urzędu odpowiedzieli,
że przygotowywane jest pismo w tej sprawie. Stanowisko dyrektora szkoły na dzień komisji było w postaci braku zagrożenia ze względu na pracę pieca.  Sprawa wygląda wręcz nieprawdopodobnie… Dlaczego radny ujawnia ją dopiero teraz? Komisja Rewizyjna poparła jego wniosek jednomyślnie.
Nikt nie chce mieć na sumieniu zdrowia dzieci.  Naszym zdaniem jeśli istnieje podejrzenie o popełnieniu przestępstwa to radny wnioskodawca powinien zawiadomić odpowiednie służby. Radny wybrał jednak (dyplomatyczną) drogę wniosku do wójta
a przecież inwestycja była nadzorowana przez kompetentne osoby z ramienia Urzędu!

Z naszych informacji wynika, że radny wnioskodawca nie zwrócił się w tej sprawie
w pierwszej kolejności do dyrektora szkoły. Na dzień dzisiejszy podobno sprawą zajmuje się Gospodarka Komunalna gm. Celestynów. Jakaś usterka pieca podobno była i została już usunięta. Piec podobno jest sprawny a zamieszanie prawdopodobnie powstało
jak zwykle na tle pieniędzy. Dlaczego? Piec ogrzewa budynek szkoły i mieszkanie lokatorów budynku… Za ogrzewanie mieszkania trzeba płacić partycypując chyba
w kosztach szkoły. Niegdyś mieszkanie wg urzędników było opłacane ryczałtem.
Dziś funkcjonuje tam licznik.

Z archiwum oficjalnego serwisu internetowego Gminy Celestynów:

„Pomysł na ekonomiczną kotłownię 09.10.2012″

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Ostrowie rozpoczęła tegoroczny sezon grzewczy
od modernizacji kotłowni. Dzięki tej inwestycji placówka może zmniejszyć o ponad pięćdziesiąt procent koszty ogrzewania sal lekcyjnych i pomieszczeń gospodarczych.

Piec Ostrów Stefan Traczyk zagrożenie dla Zdrowia wniosek Zbigniew Konefał ekspertyza

Szkoła w Ostrwie do tej pory korzystała z pieca na olej opałowy. Jak informuje dyrektor Andrzej Kraszewski, w tym roku takie ogrzanie budynku kosztowałoby szkołę 50 tys. złotych. Tymczasem przeprowadzona wymiana pieca olejowego na ekogroszek pozwoli na znaczne oszczędności.

Modernizacja kotłowni kosztowała budżet szkoły 30 tys. – Szacuję, że na zakup opału szkoła będzie musiała przeznaczyć 12 tys. – mówi dyrektor placówki. – Tak więc koszt ogrzania całego budynku oraz tegoroczna modernizacja kotłowni wyniesie o 8 tys. mniej niż łączny koszt zakupu dla szkoły opału oszacowany na początku roku. Oszczędności widać będzie w projekcie budżetu na przyszły rok – dodaje.

Dyrektor Kraszewski, jak sam zaznacza, będzie namawiał inne placówki do takiej zmiany. Koszt zakupu opału po modernizacji kotłowni będzie najprawdopodobniej stanowił
od trzydziestu do pięćdziesięciu proc. wysokości środków, które trzeba byłoby przeznaczyć na ogrzewanie piecami starej technologii. Środki zaoszczędzone w ten sposób placówki przeznaczałyby na inne cele. Jak informuje dyrektor Kraszewski,
w przypadku Ostrowa będzie to docieplenie budynku. RP

Źródło:
http://www.celestynow.pl/161-Prezentacjaaktualnoci-15103.htm 

Reklamy

9 thoughts on “W Szkole w Ostrowie gorąco jak w piecu

 1. Mieszkaniec pisze:

  Dlaczego radny zgłasza błędy do Urzędu Gminy a nie do innej instytucji np: Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zwłaszcza że podobno były błędy dotyczące pieca, który mógł doprowadzić do katastrofy?

 2. Obserwator. pisze:

  Bo etat ma zapewniony do następnego roku a tak była by pod znakiem zapytania – oszczędności by ją pewnie objęły. I taki luksusowy lokal by przepadł. A tak znalazła sobie obrońcę który pójdzie za nią w ogień , pytanie co z tego będzie miał. Tu pytanie do Wójta czy ten etat który dzięki Panu Wójtowi jest utrzymywany nie kosztuje podatników zbyt dużo.

 3. 1234 pisze:

  A dlaczego pani była dyrektor poruszyła sprawę dopiero po zatwierdzeniu siatki godzin pracy i po otrzymaniu faktury do zapłaty? Czy wcześniej piec nie zagrażał a dopiero po tych datach nagle stał się śmiertelnie niebezpieczny?

 4. mieszkaniec zielonego kąta pisze:

  Jak będąc dyrektorem szkoły można propagować tak archaiczne rozwiązania grzewcze. W dobie automatyzacji wielu procesów związanych z budynkami, w tym ogrzewania trudno z zachwytem przyjąć takie „inwestycje”, które dodatkowo źle wyliczono. Od przedstawiciela grupy zawodowej edukującej młodzież, mającej więc wpływ na ich przyszłe postawy można oczekiwać lepszego rozeznania sprawy, w którą się angażuje. Pozostaje mieć nadzieję, że metody nauki dzieci w tej szkole są nowsze od czasów, gdy piece na eko-groszek przeżywały swoją świetność.

 5. Zbigniew Konefał pisze:

  W trosce o bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli szkoły podstawowej w Ostrowie

  Informuje co następuje:
  Posiadłem wiedzę, że kocioł na paliwo stałe (Ekogroszek) z uwagi na nieprzestrzeganie prawa budowlanego przy montażu tegoż kotła popełniono rażące błędy i zaniedbania.
  Stwierdził to rzeczoznawca, który lustrował kotłownię.
  W związku z powyższym wezwał do natychmiastowego wyłączenia kotła z ruchu i doprowadzenia do stanu zgodnego z przepisami, gdyż stwarza zagrożenie bezpieczeństwa osób przebywających w placówce.
  Stąd moje wnioski na komisjach rewizyjnych do Pana Wójta o natychmiastowe przeprowadzenie kontroli w tej materii, jak również o przedstawienie pełnej dokumentacji montażowej i odbioru oraz ekspertyzy i audytu. Opinia techniczna rzeczoznawcy w posiadaniu Pana Wójta i Dyrektora Szkoły.

  Z poważaniem,
  Radny Zbigniew Konefał

 6. Mieszkaniec gminy Celestynów. pisze:

  Może warto aby komisja rewizyjna zajęła się sprawą lokatora, czy przypadkiem gmina nie dopłaca zamiast czerpać zysk z wynajmu lokalu.

Dodaj swój komentarz. Podanie swoich danych jest dobrowolne. Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s