„Śmierdzący”, dochodowy prezent czy troska o mieszkańców?

źródło: czystanatura.org

SPALARNIA ODPADÓW NA TERENIE EFA

„Na terenie przedsiębiorstwa EFA planowane jest wybudowanie spalarni odpadów – następna inwestycja śmieciowa w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, decyzję o budowie której powzięto bez pytania mieszkańców. Można tylko spytać retorycznie jaki wpływ tego typu inwestycje będą miały na mieszkańców i środowisko?
Poniżej znajdziecie Państwo skan ogłoszenia z 19.12.2013 –  swoją drogą warto dociec dlaczego przed świętami składa się takie wnioski? Czy celem takiego działania jest to żeby nikt z obywateli nie zdążył w ustawowym terminie zapoznać się, złożyć wniosków i uwag do planowanej inwestycji?

Czy Powiat Otwocki, Otwock i gmina Celestynów to nowy śmietnik województwa mazowieckiego? Dlaczego kosztem ludzi i okolicznej pięknej przyrody?”

obwieszczenie_Celestynow_spalarnia_Glina-744x1024Przeczytaj również:

Realizacja śmieciowego przetargu

Budżetowa fikcja wójta Traczyka. Radni powiedzą – sprawdzam!

Reklamy

14 thoughts on “„Śmierdzący”, dochodowy prezent czy troska o mieszkańców?

 1. Zbyszek pisze:

  „Dobra spalarnia odpadów, to niezły interes” i to jest motto przewodnie p. Adama Kielera.
  Bez zwracania uwagi na koszty społeczne tego typu inwestycji.

  Wszystkim zwolennikom spalarni i pozostałych instalacji przetwarzania odpadów w postaci sortowni, kompostowni, składowisk odpadów przypominam, iż funkcjonowanie tych instalacji nie pozostaje bez uciążliwego wpływu na środowisko, czyli ludzi i przyrodę. Zwolenników takich rozwiązań i tez : „przecież wszyscy wytwarzamy odpady komunalne”, zapraszam do zakupienia nieruchomości wokół składowiska, wybudowanie domu i zamieszkanie z rodziną. (ciekawy jestem ilu będzie chętnych).

  Szanowni Forumowicze proszę się zapoznać z jakiego obszaru trafiają odpady komunalne, na składowisko i pozostałe instalacje funkcjonujące przy granicy gminy Celestynów. Nadmieniam, iż instalacje Spółki Sater-Otwock i PPHU Lekaro posiadają status RIPOK (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych). Proszę zwrócić uwagę na sposób dostarczania odpadów – transport drogowy (ciężarówki) i szlaki komunikacyjne prowadzące do instalacji (czy gmina i powiat posiadają odpowiednie środki na remont dróg).
  Padają stwierdzenia, że na zachodzie Europy spalarnie funkcjonują w dużych miastach min. w Wiedniu, Sztokholmie, i to jest prawda. Wybudowanie spalarni w Wiedniu pochłonęło, w przeliczeniu na PLN – około 1 200 000 000 zł. Z punktu ekonomicznego jaki ma sens budowa spalarni 40 km od Warszawy, gdzie energię cieplną pozyskiwałoby kilka tysięcy mieszkańców. Sama spalarnia do procesu technologicznego pochłania duże ilości energii.
  To co proponuje p. Adam Kieler, czyli instalacja dla 11 000 mieszkańców to bzdura. Każda tego typu, nowo powstająca instalacja musi uzyskać status RIPOK (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych), która będzie miała prawo odbierać odpady z całego regionu warszawskiego – prawie cała warszawa i przyległe powiaty oraz powiat garwoliński i powiat miński).

  Wymagania dotyczące RIPOK, zostały określone w art. 3 ust. 2 pkt. 15c Ustawy o Odpadach, zgodnie z którymi – regionalnymi instalacjami do przetwarzania odpadów komunalnych są zakłady zagospodarowania odpadów o mocy przerobowej wystarczającej do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 120.000 mieszkańców, spełniające wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii (BAT), o której mowa w art. 143 Prawa Ochrony Środowiska.

  Powrócę do partykularnych interesów przedstawicieli stowarzyszenia Czysta Natura, są następujące : chcemy mieszkać w okolicy, której atutem jest otaczająca nas przyroda. Fakt mieszkania na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego ma z jednej strony nakładać na mieszkańców większe obowiązki w zakresie ochrony środowiska, z drugiej ma chronić przed powyżej opisanymi inwestycjami, które mogą niebezpiecznie oddziaływać na środowisko.
  Nasze partykularne interesy wiążą się również z obroną przed inicjatywami, w których jako cel nadrzędny stawia się zysk, bez rozwiązania istniejącego problemu.

  Pana Adama Kielera zapraszam do spaceru po miejscowościach : Glina, Pogorzel, Świerk, Wola Ducka, Ostrów itd., metodą od drzwi do drzwi i niech przekona się co na ten temat myślą ludzie. Może dojdzie do wniosku, że większość mieszkańców również kieruje się partykularnymi interesami, identycznymi jak nasze.

  Gminy kierujące się dobrem społecznym, w trakcie wprowadzania przepisów regulujących gospodarkę odpadami, tworzyły związki międzygminne aby móc wynegocjować korzystniejsze stawki za odbiór odpadów, wywożonych do instalacji znajdujących się poza ich granicami administracyjnymi. Fakt jest taki, iż korzystniej jest ponosić większe koszty za odbiór odpadów, niż mieć instalacje na własnym terenie. Jest to spowodowane bylejakością wprowadzanego prawa, które nie gwarantuje eliminowanie nieuczciwie działających podmiotów, nie nakazuje wprowadzania najnowocześniejszych technologii. Brakuje determinacji i środków instytucjom, powołanym do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska, itd.

  Zbyszek Witak
  Członek Zarządu Stowarzyszenia Czysta Natura

  • Anonim pisze:

   Cześć panie Zbyszku. Kto jak kto, ale Pan dobrze zna badania załączone do tego projektu, który jest w Pańskim posiadaniu. Wie Pan doskonale, że mleko się wylało i nie możliwe jest zatrzymanie procesu składowania odpadów w tym miejscu, o który toczy się cały spór. Otóż dobowa emisja instalacji 40 ton/ dobę jest niższa niż jednorazowy „grill”. A więc proszę nie stroić się w pawie piórka pod pretekstem ochrony środowiska. Jako starszy wiekiem lepiej znam zakątki – chyba wszystkie, okolic zniszczonych przez składowisko i do spaceru w tym rejonie nie musi mnie Pan zapraszać, raz już Panu towarzyszyłem, a było to w jesienii 2012 roku. Nie przekonał mnie , a także innych mieszkańców, że „ganiacie króliczka” w partykularnych interesach bardzo wąskiej grupy osób. O tym co piszę świadczy chociażby fakt zorganizowanego spotkania wiosną 2013r. w Szkole Podstawowej w Starej Wsi i zachowania kultury erystycznej jednego z przedstawicieli Stowarzyszenia „Czysta Natura”.
   Chciałem także wyjaśnić interlokutorom, że nie reprezentuję interesów żadnej z firm zajmujących
   się odpadami. Przekazane technologie są wynikiem moich wcześniejszych zainteresowań.
   Zpoważaniem :Adam Kieler mieszkaniec wsi Glina w latach 1953-1978, czyli Panie Zbigniewie nie było Pana jeszcze na świecie. W tedy Glina była „Czystą Naturą” i szkoda wielka, że już taką nie będzie miedz innymi winni są po trosze także jej mieszkańcy. Teraz już tylko można zapobiegać rozprzestrzenianiu się „bagna” przez poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych utylizacji odpadów.

   P.s. w dalszym ciągu spię na brzuchu.

  • Anonim pisze:

   W uzupełnieniu wcześniejszej mojej odpowiedzi Panie Witak. Manipulujesz Pan danymi. To tylko Gmina Celestynów ma 11 tys. mieszkańców. Zaś idea tej instalacji zasadza się-oczym dobrze Pan wie- na nieodwracalnym procesie składowania na Składowisku Świerk ” mającego status regionalnego składowiska, o wiele większej ilości niż 4 tys. ton/rok / Norma dla tej ilości mieszkańców naszej gminy? W dalszym ciągu Panie Zbigniewie Witak widzę jedyne wyjście – wg mnie najrosądniejsze – w porozumieniu z gminami uczestniczącymi w dowożeniu swoich odpadów, wybudowanie dobrej instalacji termicznej. Niech Pan się nie martwi o wykorzystanie nadmiaru ciepła. Zagospodaroweać można to zjawisko w rózny sposób i to też Pan zna.
   Z wyrazami szacunku A.L.K.

  • Anonim pisze:

   No i cóż koraliku złoty . Porównujesz „kompostownie” z termiczną utylizacją. Stawiasz w jednym rzedzie karetę przed koniem i chcesz aby ją ciągnął? Panie Zbyszku, że nie używasz zasad ereystyki w dyskusji, to nie znaczy byś także mijał się z prawdą. No cóz prawda zdrożała i nie wszystkich jest na nią stać. Adam Kieler.
   Moje motto to n ie biznes za każdą cenę, ale spanie na brzuchu.

 2. niedouczony pisze:

  Mieszkańcy gminy zostali już tyle razy oszukani, że nie uwierzą, w zapewnienia firm.
  Składowisko miało być ekologiczne i przyjazne mieszkańcom, powstało dla powiatu otwockiego. Składować mieli być 40.000 ton odpadów rocznie. Wokół składowiska wyznaczona była strefa ochronna.
  Teraz co chcą zrobić z tego składowiska?
  Ma być to składowisko REGIONALNE gdzie mają być zwożone odpady z Warszawy i okolic (Garwolin Mińsk). Normy składowania były wielokrotnie przekraczane, wystarczy sobie trochę po goglować i wszystko się znajdzie. Nie raz na sesji miasta Otwock, chciano zwiększyć limit składowania i tylko dzięki stowarzyszeniu Czysta Natura i okolicznych mieszkańców nie zwiększono limitu do 100 000 ton na rok. Strefa ochronna została zniesiona. Najbliższe zabudowania znajdują się w dawnej „strefie” składowiska (około 200m). Wg opracowanego przez właściciela składowiska raportu ludzie mieszkający w okolicy to „głupcy” nie mający świadomości społecznej.
  Na zebraniu w szkole w Starej Wsi firma nie powiedziała, że są to konsultacje społeczne, ale później na ich stronie zostało to wpisane. Co z tego, że mieszkańcy byli przeciwni, skoro ich nikt nie słuchał. Liczy się tylko interes firmy.

  Kompostownia jaka ma powstać na terenie obecnego składowiska ( notabene atrapa nieużywanej sortowni stoi do dziś) , będzie zarówno sortownią jak i kompostownią OTWARTĄ !!! gdzie smród będzie czuć nawet do 20km. Kompostowane będzie wszystko, zarówno odpady zielone jak i śmiecie pozostałe po segregacji. Gdzie na zachodzie można kompostować śmiecie?

  Pana Adam K ze Starej Wsi nie raz już opluwał różnych niewygodnych mieszkańców, teraz przyszło uderzyć w stowarzyszenie. Wszak na każdym zebraniu pokazywał Pan jakie to ma Pan opracowanie „wspaniałej” nowej technologii. Kogo Pan reprezentuje? Jaką firmę z biznesu śmieciowego? Czyżby ktoś z SLD ma „nowoczesną technologię” , którą „trzeba” wypromować i tu umiejscowić?
  My mieszkańcy mamy już dość „śmierdzących” interesów w naszej okolicy.

  Pieterek, przeczytaj sobie raport oddziaływania na środowisko, to będziesz miał pojęcie o tej „wspaniałej” technologii zaproponowanej na składowisku w Świerku. Żaden raport nie uwzględnia skumulowanych oddziaływań, trzech śmieciowych firm.
  Czy ty byłeś na „konsultacjach społecznych” w szkole w Starej Wsi? Czy tak się robi konsultacje społeczne? Czy to można było nazwać konsultacjami? Czy ktoś powiadomił obecnych, że są to konsultacje społeczne?
  Mieszkańcy okolicy już tyle razy byli oszukani, że nie wieżą w zapewnienia firmy, która robi badania i zawsze im wychodzą dobrze. Żadnych norm nie przekraczają. Cóż za „wspaniała” firma, tylko ludzie ciemni, niedouczeni (tak jak pisano w raporcie), a oni chcą taką wspaniałą technologię im wprowadzić.
  Proszę sprawdź sobie w KRS-ie kto jet szefem tej dobrodusznej firmy i co się działo w Neapolu. Tam też jest ta sama wspaniała firma.

  Zbliżają się wybory samorządowe i należy zadać pytanie…
  -Panie Wójcie oraz Radni Powiatowi co zrobiliście, aby zatrzymać składowanie śmieci w naszej okolicy?

  • CEL pisze:

   Jeśli właściciel jest z Neapolu to wszystko jasne.
   Proponuję wyszukać hasła:
   Włochy: Władze ukrywają, że woda w Neapolu i okolicach jest zatruta

  • Anonim pisze:

   Witam. W zasadzie z aonimami nie dyskutuję, ale skoro „niedouczony ” włazi na moje – Adama Leonarda Kielera plecy, to muszę odnieść się do tej treści. Przywiezli Cię pewnie do Gliny w koszyku z kartoflami. Wpisujesz się w tę grupę mieszkańców Gliny, której dobro sołectwa tego jest co najmniej obojętne. Pamiętaj jednak, że przekraczasz barjerę dobrego smaku / wchodzisz w swerę naruszenia dóbr osobistych/ za przypisywanie mi lobbowqania na rzecz bliżej nieokreślonej grupie interesu ekonomicznego lub lobbowania na rzecz partii politycznej w celach przyspożenia korzyści materialnych. W tej materii oczekuję przeprosin . W innym wariancie zastanowię się nad wszczęciem procedury sądowej. Nie sądz , że danych Twoich administrator strony nie ujawni.
   Z poważaniem Adam Leonasrd Kieler

 3. Anonim pisze:

  Dobra spalarnia odpadów, to niezły interes i zagospodarowanie odpadów po niskich kosztach dla mieszkańców Gminy. Stowarzyszenie „Czysta Natura” posiada opracowanie ofertowe spalarni kompaktowej sprawdzonej firmy amerykańskiej z którym zapoznani zostali szefowie tegoż Stowarzyszenia w 2013 roku./ awantura przy składowisku w Świerku/. Problem jest w tym, że im nie chodzi o rozwiązaniu zaistniałej sytuacji – niedopuszczenie do budowy na składowisku w Świerku „kompostowni” i powiększania kwoty składowania odpadów, ale o partykularne interesy kilku osób ze wsi Glina.
  Prawdą jest, że aby spalarnia tego typu była ekonomicznie uzasadniona, jej parametry minimalne to 40 ton odpadów na dobę. Czyli takich gmin jak Celestynów / 11 tys. mieszkańców/ potrzeba co najmniej 5 gmin. Efekt jest taki, że odpadów w postaci popiołu pozostaje około 5%, wraz z podsitowiem to 25 – 30 %, które można zagospodarować w produkcji prefabrykatów betonowych,lub zagospodarować w inny sposób.
  Koszt budowy – około 35 mln zł.
  Adam Kieler

 4. antylewak pisze:

  Pietrek masz trochę racji jednak wytłumacz to proszę mieszkańcom miejscowości Glina. Podobnie reakcje czyli komentarze oburzenia na Facebook wobec spalarni, powstały w Regucie przy ogłoszeniu realizacji planów z oczyszczalnią ścieków. Czyli wszędzie dobrze aby nie pod moim nosem. I nie ma się czemu dziwić. Swoją drogą, dlaczego nasza gmina staje się terenem na śmieciowe biznesy? Przecież to otulina Mazowieckiego Parku Krajobrazowego! Poprzedni wójt – leśnik, obecny też leśnik! Składowisko tuż przy granicy gminy, spalarnia na jej terenie to może zróbmy punkt reklamacji na ewentualny smród na ulicy Widok w Celestynowie. Jeśli dobrze pamiętam wójt wysłał na spotkanie z firmą od wysypiska tylko jednego urzędnika i to po naciskach stowarzyszenia Czysta Natura. Urzędnik nie odezwał się słowem protestu. Takie mamy wsparcie w urzędnikach. A teraz spalarnia w EFIe. A gdzie parkin przy Ośrodku Zdrowia, o który walczyli radni? Gdzie rozbudowane przedszkole w Celestynowie?! Pytania raczej retoryczne bo od Urzędu Gminy w Celestynowie nie dowiecie się nic poza obwieszczeniem zza winkla znienacka i po cichu. A samozadowolenie wójta z liczby udzielonych ślubów cywilnych predysponuje go do nadania mu tytułu Człowieka Roku. Z pewnością fotka byłaby szybciej na stronach urzędu niż we Wprost 🙂 tym bardziej, że zgłosiłby swoją kandydaturę sam poprzez swój referat promocji.

  • Pietrek pisze:

   Wszystko jest do zrobienia – w innych krajach też nie odbyło się to bez konsultacji, rozmów, protestów, itp. Nie dziwię się ludziom bo nie wiedzą o czym dokładnie mowa, więc na wszelki wypadek lepiej powiedzieć nie. Poza tym, gdyby dostali coś z tego, np. tanią energię cieplną, rozmawiali by już zdecydowanie inaczej. Oczywiście, jak napisał Stefan panują u nas inne realia, ale może warto pochylić się nad tym i zacząć zmieniać te realia. Samo gadanie a często mówienie jednego a robienie zupełnie czegoś innego nic nie da i niewiele zmieni.
   Z otuliną MPK proponowałbym przestać przesadzać – wszędzie wskazany jest zdrowy rozsądek. Jeśli będziemy widzieć tylko park to za chwilę będziemy mieli skansen (już prawie mamy) – i nie chodzi mi o bezmyślne karczowanie lasu a jedynie o racjonalną gospodarkę zasobami.
   Co do samego wójta to cóż można powiedzieć – większość uważa go za dobrego wójta (wybrali go na II kadencję, potem nie poszli na referendum). Jakie społeczeństwo, taki wójt.

 5. Pietrek pisze:

  A w tej kwestii, pomimo mojego dużego dystansu do osoby wójta, sugerowałbym mniej emocji a więcej zdrowego rozsądku. Proponuję zainteresować się rozwiązaniami w tym zakresie w niejakim mieście Sztokholm. Trochę zbyt emocjonalnie podchodzimy do tematu spalarni śmieci a na świecie w wielu miejscach działają one z dużym powodzeniem.

  • Stefan pisze:

   Leśniczy niekoniecznie oznacza miłośnik przyrody (czytaj miłośnik kasy pozyskiwanej ze sprzedaży drzewa)

Dodaj swój komentarz. Podanie swoich danych jest dobrowolne. Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s