To już piąty radny!

Źródło: Linia Otwocka
„Radny Łukasz Winiarski składa mandat. Jako powód podaje brak współpracy z wójtem, Stefanem Traczykiem. – W Celestynowie realizowana jest wizja jednego człowieka a nie demokratycznie wybranej rady gminy – twierdzi Łukasz Winiarski

radnyTo już pewne. Rada Gminy Celestynów do końca kadencji będzie pracować w okrojonym składzie.
W poniedziałek, 10 lutego, do przewodniczącego rady wpłynęła pisemna rezygnacja z mandatu radnego złożona przez Łukasza Winiarskiego. Jest to już piąty radny w tej kadencji, który zrezygnował z pracy w radzie gminy.

Powód: brak współpracy
W piśmie do przewodniczącego rady Łukasz Winiarski, poza licznymi podziękowaniami za dotychczasową współpracę, wymienia również powody złożenia mandatu. – Od ponad półtora roku nie istnieje jakakolwiek współpraca pomiędzy mną a panem Stefanem Traczykiem na stanowisku wójta. Jestem piątym radnym obecnej kadencji rezygnującym z mandatu z podobnych powodów jak moi poprzednicy. W Celestynowie realizowana jest wizja jednego człowieka a nie demokratycznie wybranej Rady Gminy – wyjaśnia radny. – Nie potrafię uczestniczyć w obradach tylko z powodu pobierania diety, dzięki której wspierałem m.in. bibliotekę Szkoły Podstawowej w Celestynowie oraz dla sprawiania pozorów, że rada coś znaczy. Niestety, rada jest zbyt słaba w starciu z „doświadczeniem politycznym” obecnego wójta, które bezwzględnie i z wyrachowaniem wykorzystuje
do tępienia wszelkich objawów opozycji – przekonuje Ł. Winiarski. Przytacza również słowa byłego przewodniczącego rady, Bogdana Wójcika, który zrezygnował z mandatu
na jednej z pierwszych w tej kadencji sesji: „Nie chcę, aby moja rodzina dłużej cierpiała
z powodu działalności obecnego wójta.”.

Zobaczył w nim konkurenta
Jeszcze z początkiem kadencji wszystko wskazywało na to, że wójt Stefan Traczyk będzie mógł liczyć na współpracę z radnym, któremu powierzono kierowanie komisją oświaty, zdrowia, kultury i opieki społecznej. Łukasz Winiarski był m.in. gorącym zwolennikiem podwyższenia pensji wójtowi. Próbował również w radzie studzić co chwila wybuchające konflikty pomiędzy wójtem a opozycyjną częścią radnych. Działania te zostały zauważone przez wójta. Radny mógł liczyć na realizację części wniosków zgłoszonych do budżetu. Trafił również na łamy miesięcznika samorządowego „Celestynka”, niedostępne dla wielu radnych. Z końcem 2011 ukazuje się w nim obszerny wywiad, w którym radny Winiarski ma okazję nie tylko do podsumowania pierwszego roku pracy w radzie gminy, ale również odważnie mówi o dalszych kierunkach rozwoju gminy Celestynów. Według jednego
z radnych, pragnącego zachować anonimowość, rosnąca aktywność Łukasza Winiarskiego wzbudziła w wójcie poczucie zagrożenia.

– Myślę, że Stefan Traczyk przestraszył się, że w radzie wyrośnie mu niezależny, mający pomysły i swoje zdanie kontrkandydat w kolejnych wyborach na wójta.
To mogło być głównym powodem pogorszenia się relacji pomiędzy radnym a wójtem – przyznaje nasz rozmówca.

Wróg numer jeden
Kolejne miesiące potwierdzają tezę o narastającym konflikcie. Rada Gminy nie udziela wójtowi absolutorium za 2011 rok, a następnie podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta ze stanowiska. W działaniu radnych wójt nie widzi żadnych argumentów merytorycznych, jedynie politykę. Za wroga numer jeden obiera sobie radnego Winiarskiego.

– W takich przypadkach u wójta nie ma kompromisów. Albo ktoś jest z nim,
albo przeciwko – przyznaje jeden z lokalnych działaczy Pis-u, do którego należy wójt Celestynowa. W kampanii referendalnej radny podejmuje rzuconą przez wójta rękawicę. – Po ewentualnym odwołaniu Stefana Traczyka wystartuję w wyborach na stanowisko wójta. Mieszkańcy, oceniając w referendum pracę wójta, powinni wiedzieć, że istnieje alternatywa dla jego nieudolnych rządów – deklarował w rozmowie z „Linią Otwocką” radny Winiarski. Referendum ze względu na niewystarczającą frekwencję okazuje się nieskuteczne. Wójt chwali się sukcesem, publicznie krytykuje radnych i wzywa ich m.in. do oddania kosztów referendum poniesionych przez gminę. Radny Winiarski
coraz bardziej wycisza swoją działalność społeczną. Dlatego dla wielu obserwatorów celestynowskiej sceny samorządowej jego decyzja o rezygnacji z mandatu radnego
nie jest żadnym zaskoczeniem.

Od autora:
Przyznam szczerze, że jako mieszkaniec Celestynowa już nie wiem, czy się z tego śmiać, czy płakać. Ta kadencja na pewno na długo zapisze się w pamięci mieszkańców. Pięciu przedstawicieli społeczeństwa zasiadający we władzach gminy rezygnowało z mandatów radnych, cztery razy odbywały się wybory uzupełniające, dwukrotnie wybierano przewodniczącego rady gminy, raz próbowano odwołać wójta w referendum. Do tego jeszcze można dorzucić liczne procesy, jakie nawzajem wytaczali sobie wójt i radni. Krótko mówiąc: cała para zamiast na tłoki szła w gwizdek. Co gorsze – do końca kadencji jeszcze kilka miesięcy. Aż strach pomyśleć co może się jeszcze wydarzyć… w tym roku wyborczym.

Artur Kubajek”
źródło: Linia Otwocka, opublikowano: poniedziałek, 24, luty 2014 10:25

Przeczytaj też:

Będą łupać w naszej gminie? Zobacz na naszym „Forum”:

 1. Admin pisze:

  “Iza” napisała:
  Chcą dzielić i gminę i ludzi i łupki:
  http://www.bip.karczew.pl/public/get_file_contents.php?id=94365

  Temat podłapał “CiałoiSpryt”:
  No, No nieźle, powierzchnia prac na terenie gminy imponująca – 75km2, ciekawe czy bidula Wójt wie, czy może znowu będzie zaskoczony, a może Radni coś wiedzą? Dla zwykłych śmiertelników to masakra –
  http://zielonewiadomosci.pl/tematy/energetyka/wydobycie-gazu-lupkowego-bezpieczne-dla-srodowiska/

  A naszym zdaniem – pan włodarz wiedział, nie powiedział a kiedyś powie, że to było tak…
  Zapraszamy do komentowania na FORUM

Stawiarski lepszy od Traczyka i Atłowskiego

Posted on 1 Marzec 2014by 

W rankingu gmin wiejskich opublikowanym przez Związek Powiatów Polskich (ZPP), który jest członkiem Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) oraz Polskiego Komitetu Współpracy z Komitetem Regionów UE, prowadzi gmina Chełmiec z wynikiem 16905 punków. Gmina zarządzana przez wójta Bernarda Stawiarskiego pokonała gminę Celestynów gdzie inwestycjami zarządzał niegdyś p. Tomasz Atłowski a obecnie p. Stefan Traczyk o 16835 punktów. Celestynów nie wszedł do pierwszej setki w zestawieniu ogólnopolskim. Na liście gmin województwa mazowieckiego zajmujemy 39 miejsce na 41 gmin. Wobec tego czy obaj panowie są dobrymi zarządzającymi?
Źródło i za zgodą: http://www.zpp.pl
Czytaj dalej →

Reklamy

3 thoughts on “To już piąty radny!

 1. Stalowy pisze:

  Czy administrator strony posiada może wiedzę jakie są zapatrywania p. Winiarskiego na najbliższą przyszłość? Chodzi mi oczywiście o pracę na polu samorządowym.
  Pytam, ponieważ osobiście uważam, że Gmina Celestynów akurat potrzebuje ludzi tego pokroju – charakternych i odważnych.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 2. Anonim pisze:

  Bez komentarza. Zazdroszczę mieszkńcom Zabieżek tak zacnej osoby jak Pan Wójcik. Gdyby Dąbrówka miała takiego radnego to pewnie ul. Pogorzelska byłaby przejezdna w czasie roztopów.
  Adam Kieler
  P.s. Panie Łukaszu druga kadencja jest zawsze owocniejsza w doświadczenie.

 3. Bogdan Wójcik pisze:

  Doskonale rozumiem Ł.Winiarskiego, który w uzasadnieniu swojej decyzji przytoczył m.in.moją wypowiedź sprzed prawie czterech lat.Doskonale rozumiem także wszystkich pozostałych radnych, którzy w ciągu obecnej kadencji złożyli mandaty. Zupełnie nie rozumiem natomiast słów autora artykułu, który nie wie, „czy się z tego śmiać, czy płakać”, że tylu radnych złożyło mandaty, że było referendum, że wójt wytacza radnym procesy, które przegrywa itd.
  Autor artykułu jest przecież byłym kandydatem na wójta, wieloletnim obserwatorem życia publicznego gminy, zna środowisko i doskonale wie, jak bezwzględne i niegodne zajmowanego stanowiska metody stosuje wójt Stefan Traczyk, aby zniszczyć konkurencję i utrzymać władzę.
  Przykładów takich działań w ciągu ostatnich ośmiu lat jest aż nadto.
  Wybacz Arturze, ale stwarzanie w czytelnikach kolejny raz wrażenia, że nie wiadomo,czy to radni winni, czy wójt utrwala władzę obecnego wójta na kolejne lata a wobec takiej perspektywy nie ma alternatywy, „czy się z tego śmiać, czy płakać”.

Dodaj swój komentarz. Podanie swoich danych jest dobrowolne. Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s